T495V107K006ATE090
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T495V107K006ATE090
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2917
In Stock:
303
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V