T495V477K006ATE150
Part Number:
T495V477K006ATE150
Description:
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3 V