F951C475MPAAQ2
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
F951C475MPAAQ2
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 0905
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
P
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0905 (2212 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
16 V