TCTPL1C106M8R
Part Number:
TCTPL1C106M8R
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 0805
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Manufacturer Size Code :
PL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V