F981C475MMUAJ6
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
F981C475MMUAJ6
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT POLY 4.7UF 16V 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
Automotive
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
M
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V