T496X476K020ATE300
Part Number:
T496X476K020ATE300
Description:
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917
In Stock:
500
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Failure Rate :
Features :
Fail Safe with Built-in Fuse
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
X
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
20 V