TPCR106K016F1800
Part Number:
TPCR106K016F1800
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V 0805
In Stock:
815
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V