TPSV477K006R0055
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TPSV477K006R0055
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2924
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.148" (3.75mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2924 (7361 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V