TAP157K016CCS
Part Number:
TAP157K016CCS
Description:
CAP TANT 150UF 10% 16V RADIAL
In Stock:
152
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
N
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V