TAJD476K016SNJ
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TAJD476K016SNJ
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V