TPST106K016R0800
Part Number:
TPST106K016R0800
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Manufacturer Size Code :
T
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V