TWCA336K050SCYZ0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TWCA336K050SCYZ0000
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL
In Stock:
726
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.95Ohm
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
500 Hrs @ 200°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.188" Dia x 0.453" L (4.78mm x 11.51mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
50 V