T510E107K025AHE050
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T510E107K025AHE050
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 100UF 10% 25V 2924
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.150" (3.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2924 (7360 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
25 V