TLCR106M020RTA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TLCR106M020RTA
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 20% 20V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
R
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V