TAP105K035CCS
Part Number:
TAP105K035CCS
Description:
CAP TANT 1UF 10% 35V RADIAL
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177" Dia (4.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
35 V