TAP225K050SRW
Part Number:
TAP225K050SRW
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 50V RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
E
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50 V