TAP475K016SRW
Part Number:
TAP475K016SRW
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177" Dia (4.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V