TAP474K035CRW
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TAP474K035CRW
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 0.47UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.177" Dia (4.50mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
35 V