TPSA106K006R1500
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TPSA106K006R1500
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V