TFSQ0402C0H1C2R8WT
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
TFSQ0402C0H1C2R8WT
Category:
Thin Film Capacitors
Description:
CAP THIN FILM 2.8PF 16V 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Thin Film Capacitors
Capacitance :
2.8 pF
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.009" (0.23mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance :
±0.05pF
Voltage - Rated :
16 V