GWL2R550
Manufacturer:
Sprague Goodman
Part Number:
GWL2R550
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Description:
CAP TRIMMER 0.4-2.5PF 500V TH
Manufacturer :
Sprague Goodman
Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Adjustment Type :
Side
Capacitance Range :
0.4 ~ 2.5pF
Dielectric Material :
Sapphire
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.230" (5.80mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
3000 @ 250MHz
Size / Dimension :
0.118" Dia (3.00mm)
Voltage - Rated :
500 V