0538-011-C-3.0-10LF
Manufacturer:
CTS Corporation
Part Number:
0538-011-C-3.0-10LF
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Description:
CAP TRIMMER 3-10PF 200V CHAS MNT
Manufacturer :
CTS Corporation
Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Adjustment Type :
Top
Capacitance Range :
3 ~ 10pF
Dielectric Material :
Ceramic
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.275" (6.99mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
500 @ 1MHz
Size / Dimension :
0.375" Dia (9.53mm)
Voltage - Rated :
200 V