IELHK11-1-72-70.0-01-V
Manufacturer:
Sensata Technologies – Airpax
Part Number:
IELHK11-1-72-70.0-01-V
Category:
Circuit Breakers
Description:
CIR BRKR 70A 240VAC 80VDC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Airpax
Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Lever
Approval Agency :
Breaker Type :
Magnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating (Amps) :
70A
Illumination :
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Poles :
2
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
240 V
Voltage Rating - DC :
80 V