UTS150N-FTU-50A-3P-LL-UL
Manufacturer:
American Electrical, Inc.
Part Number:
UTS150N-FTU-50A-3P-LL-UL
Category:
Circuit Breakers
Description:
CIR BRKR THERM 50A 600VAC/600VDC
Manufacturer :
American Electrical, Inc.
Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Lever
Approval Agency :
cULus, UL489
Breaker Type :
Thermal Magnetic
Current Rating (Amps) :
50A
Illumination :
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Poles :
3
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
600 V