229M-3-1-62-8-6M-100-A
Manufacturer:
Sensata Technologies – Airpax
Part Number:
229M-3-1-62-8-6M-100-A
Category:
Circuit Breakers
Description:
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 480VAC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Airpax
Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Lever
Approval Agency :
Breaker Type :
Magnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating (Amps) :
100A
Illumination :
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Poles :
3
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
480 V