UTE100E-FTU-15-3P-LL-UL
Manufacturer:
American Electrical, Inc.
Part Number:
UTE100E-FTU-15-3P-LL-UL
Category:
Circuit Breakers
Description:
CIR BRKR THERM 15A 600VAC/500VDC
In Stock:
1
Manufacturer :
American Electrical, Inc.
Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Lever
Approval Agency :
cULus, UL489
Breaker Type :
Thermal Magnetic
Current Rating (Amps) :
15A
Illumination :
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Poles :
3
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
500 V