PV-350A-3L-BU-15
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
PV-350A-3L-BU-15
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE 350A 1500V 3L PV BOLTED NO
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
gPV
Current Rating (Amps) :
350A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
5.157" L x 2.894" W x 3.583" H (131.00mm x 73.50mm x 91.00mm)