SPXV04.5LXS
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
SPXV04.5LXS
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SOLAR 1500VDC 4.5A
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
CE, gPV, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
30kA
Class :
Current Rating (Amps) :
4.5A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.406" Dia x 3.333" L (10.31mm x 84.65mm)