PSR073FL0800Z
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
PSR073FL0800Z
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE POWR-SPEED METRIC SZ73 800A
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Class :
Current Rating (Amps) :
800A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.953" L x 2.894" W x 3.130" H (75.00mm x 73.50mm x 79.50mm)