SPXI025.L
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
SPXI025.L
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 25A 1.5KVDC INLINE
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Solar (Photovoltaic)
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
15kA
Class :
Current Rating (Amps) :
25A
Features :
Intrinsically Safe
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Inline, Double Ended
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Size / Dimension :
0.540" Dia x 3.370" L (13.72mm x 85.54mm)