0305.500T
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
0305.500T
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE BRD MNT 500MA 277VAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Hazardous Locations
Approval Agency :
ATEX, cURus, IECEx
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Class :
Current Rating (Amps) :
500mA
Features :
Intrinsically Safe
Fuse Type :
Board Mount
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 74°C
Package / Case :
Radial, Can, Horizontal
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Size / Dimension :
0.354" Dia x 0.614" L (9.00mm x 15.60mm)
Voltage Rating - AC :
277 VAC
Voltage Rating - DC :
277 VDC