LA50QS8004
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LA50QS8004
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 800A 500VAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 100kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
800A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.500" Dia x 2.220" L (63.50mm x 56.40mm)
Voltage Rating - AC :
500 VAC
Voltage Rating - DC :
500 VDC