LA30QS1754
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LA30QS1754
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 175A 300VAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Semiconductors
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA
Class :
Current Rating (Amps) :
175A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.220" Dia x 1.630" L (31.00mm x 41.40mm)
Voltage Rating - AC :
300 VAC
Voltage Rating - DC :
300 VDC