LA100P1254
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LA100P1254
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 125A 1KVAC/750VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
125A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.500" Dia x 5.709" L (38.10mm x 145.00mm)
Voltage Rating - AC :
1 kVAC
Voltage Rating - DC :
750 VDC