LA70QS1754
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LA70QS1754
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 175A 700VAC/VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 100kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
175A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.220" Dia x 2.874" L (31.00mm x 73.00mm)
Voltage Rating - AC :
700 VAC
Voltage Rating - DC :
700 VDC