LA070URD32TTI0800
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LA070URD32TTI0800
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SQUARE 800A 700VAC RECT
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA
Class :
Current Rating (Amps) :
800A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.992" L x 2.374" W x 2.638" H (50.60mm x 60.30mm x 67.00mm)
Voltage Rating - AC :
700 VAC