LA070URD33TTI0550
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LA070URD33TTI0550
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SQUARE 550A 700VAC RECT
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA
Class :
Current Rating (Amps) :
550A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.992" L x 2.933" W x 3.197" H (50.60mm x 74.50mm x 81.20mm)
Voltage Rating - AC :
700 VAC