02CM300.Z
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
02CM300.Z
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 300A 600VAC/250VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Motor Protection
Approval Agency :
CSA
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 80kA DC
Class :
Current Rating (Amps) :
300A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
2.283" Dia x 3.189" L (58.00mm x 81.00mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC
Voltage Rating - DC :
250 VDC