0LKN070.T
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
0LKN070.T
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE LINK 70A 250VAC CYLINDRICAL
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Class :
H
Current Rating (Amps) :
70A
Features :
Fuse Type :
Fuse Link
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminals
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.063" Dia x 3.583" L (27.00mm x 91.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 VAC