175E2CL8.25
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
175E2CL8.25
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 175A 8.25KVAC CYL
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Transformer Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
E
Current Rating (Amps) :
175A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
16.130" L x 3.000" W x 7.940" H (409.70mm x 76.20mm x 201.68mm)