30E1C15.5S
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
30E1C15.5S
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 30A 15.5KVAC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Hazardous Locations
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
E
Current Rating (Amps) :
30A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
3.000" Dia x 18.875" L (76.20mm x 479.43mm)