LA110URD72LI0800
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LA110URD72LI0800
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SQUARE 800A 1.1KVAC RECT
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
800A
Features :
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
2.854" L x 2.362" W x 2.560" H (72.50mm x 60.00mm x 65.03mm)