50E1CL15.5
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
50E1CL15.5
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 50A 15.5KVAC CYL
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Transformer Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
60kA
Class :
E
Current Rating (Amps) :
50A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
18.100" L x 3.000" W x 4.310" H (459.74mm x 76.20mm x 109.47mm)