200E3C15.5S
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
200E3C15.5S
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 200A 15.5KVAC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Hazardous Locations
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
E
Current Rating (Amps) :
200A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
18.875" L x 3.000" W x 9.750" H (479.43mm x 76.20mm x 247.65mm)