LA15QS122
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LA15QS122
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 12A 150VAC/VDC 5AG
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
12A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC :
150 VAC
Voltage Rating - DC :
150 VDC