LA60X700128
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
LA60X700128
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 700A 600VAC PUCK
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
700A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
3.000" Dia x 4.016" L (76.20mm x 102.00mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC