63K07-660
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
63K07-660
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CARTRIDGE 63A 660VAC/250VDC
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
Current Rating (Amps) :
63A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.016" Dia x 2.134" L (25.80mm x 54.20mm)
Voltage Rating - AC :
660 VAC
Voltage Rating - DC :
250 VDC