800NH4AG
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
800NH4AG
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE SQUARE 800A 500VAC RECT
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
120kA
Class :
NH
Current Rating (Amps) :
800A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
3.307" L x 3.425" W x 4.094" H (84.00mm x 87.00mm x 104.00mm)
Voltage Rating - AC :
500 VAC