RJS 200SHORT
Manufacturer:
Bel Fuse, Inc.
Part Number:
RJS 200SHORT
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE BRD MNT 200MA 600VAC RADIAL
Manufacturer :
Bel Fuse, Inc.
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Telecom
Approval Agency :
CE, CSA, cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
60A
Class :
Current Rating (Amps) :
200mA
Features :
Fuse Type :
Board Mount
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial Bend Cylinder
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)
Voltage Rating - AC :
600 VAC