FWJ-1800A
Manufacturer:
Eaton-Bussmann Electrical Division
Part Number:
FWJ-1800A
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Description:
FUSE CRTRDGE 1.8KA 1KVAC/800VDC
Manufacturer :
Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
1.8kA
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
3.500" Dia x 6.811" L (88.90mm x 173.00mm)
Voltage Rating - AC :
1 kVAC
Voltage Rating - DC :
800 VDC